باتوجه به تفسیر های مختلف درباره برخی اصطلاحات به کاررفته در اپلیکیشن عرضه اولیه نمودار، در ادامه شرح و نحوه محاسبه این موارد در اپلیکیشن عرضه اولیه نمودار توضیح داده شده است

بازدهی اولیه:

به طور معمول در روزهای معاملاتی بعد از عرضه اولیه، سهم عرضه شده با تقاضای بالایی همراه است و قیمت پایانی آن برای روزهای متوالی روند افزایشی را تجربه می کند. این افزایش قیمت تا زمانی ادامه دارد که بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شود و قیمت سهم به تعادل برسد. این که چه قیمتی، قیمت تعادلی سهم خواهد بود از نگاه تحللیگران مختلف تا حدی متفاوت است.

هر گاه قیمت سهم به این قیمت تعادلی برسد، بازدهی اولیه سهم پایان یافته است.

در اپلیکیشن عرضه اولیه نمودار تعداد روز بازدهی اولیه، تعداد روزهایی را شمارش می کند که قیمت پایانی سهم پس از عرضه، نسبت به روز قبل از آن افزایشی باشد.

برای مثال اگر یک سهم، با قیمت 1,000 ریال عرضه شود، و قیمت پایانی آن در 5 روز معاملاتی بعدی، به ترتیب 1,050، 1,103، 1,158، 1,216، 1,200 باشد، تعداد روز بازدهی اولیه برای این نماد فرضی، 4 منظور می گردد چون در روز پنجم، قیمت پایانی آن نسبت به روز چهارم با کاهش مواجه بوده است.

روز معاملاتی:

سهم ها به دلایل مختلفی (مثل شرکت در مجمع یا …) در بعضی روزها معامله نمی شوند، در نتیجه عدد نمایش داده شده در اپلیکیشن تنها روزهایی را شمار می کند که سهم قابلیت معامله داشته است و به شکل دقیقتر قیمت پایانی برای آن محاسبه شده است و در سایت مدیریت فناوری بورس تهران موجود است.

خطاها:

2 دلیل اصلی وجود دارد که قیمت تعادلی سهم با قیمتی که اپلیکیشن جهت محاسبه بازدهی اولیه محاسبه کرده است متفاوت باشد، اول این که سهم پس از یک روز کاهش در قیمت پایانی، مجدد مسیر صعودی خود را طی کند و دیرتر متعادل شود. دوم این که طی زمانی که به عنوان بازدهی اولیه در نظر گرفته شده است، سهم به مجمع برود و بعد از آن با قیمت تعدیل شده جدید باز شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *